Usługi

Usługi wspierające dystrybucje, sprzedaż i zwroty towarów

produkcja i sprzedaz

Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów różnego rodzaju. Zwykle przemierzając alejki w supermarkecie dostrzegamy nie tylko różnorodność marek ale również fakt, że produktów jest doprawdy dużo tzn. że na półkach jest ich więcej niż można kupić.

Produkty

Trzeba pamiętać, że produkty, które znajdują się w supermarkecie nie są tam przechowywane przez wieczność. Byłoby to po pierwsze nie możliwe a po drugie nikt by takich produktów nie chciał. Dlatego też produkty w sieciach handlowych na półkach zalegają przez z góry ustalony okres czasu. Takie rozwiązanie jest z perspektywy praktycznej o wiele wygodniejsze ponieważ umożliwia wymianę produktów a także wprowadzanie nowych rozwiązań.

Zwroty

Tradycyjna procedura jaka jest przestrzegana w takich sytuacjach to zwrot produktów. Procedura sprowadza się do przekazania do dostawcy tych produktów, które nie zostały wykorzystane albo których termin ważności już minął.

Obsługa zwrotów towarów to czynność wymagająca odpowiedniej organizacji a także wymagająca odpowiednich kompetencji. Nie sposób zrobić tego od tak i szybko. Potrzebne są zasoby ludzkie, magazyny, sprzęt do transportu. To wszystko dystrybutor może zapewnić własnym sumptem, ale w praktyce o wiele lepszym pomysłem jest outsourcing takich usług. Wiele firmy decyduje się na niego ze względów finansowych albo z racji nieposiadania odpowiednich zasobów ludzkich i materialnych.

Specyfika i outsourcing

Outsourcing

Należy pamiętać, że łańcuch obrotu produktów jest o wiele dłuższy niż mogłoby się nam wydawać. To nie tylko stworzenie produktu, ale również jego przechowywanie, dystrybucja, sprzedaż oraz ewentualne zwroty. Cały ten cykl wymaga bardzo dużych nakładów pracy i często jest tak, że jedna firma nie jest w stanie go obsłużyć w całości.

Z tego też względu firmy decydują się nierzadko na powierzanie jakiegoś elementu łańcucha innym firmom. Powody stoją za tym finansowe ale również czysto praktyczne. Często tak jest po prostu łatwiej. W ten sposób udaje im się osiągnąć o wiele lepsze wyniki niż miałoby to miejsce w innych sytuacjach.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *