Specyfika pracy fizycznej, szczególnie w trudnych warunkach, wystawia pracownika na wiele niepożądanych czynników. Szczególnie niebezpieczna staje się wtedy, kiedy mówimy o obsłudze urządzeń tnących i samych nawet noży. Kwestią nie jest już nawet nieuwaga człowieka, a zwyczajne prawdopodobieństwo. Statystyka mówi, że ryzyko wystąpienia wypadku przy pracy jest nieuniknione. Możemy je jedynie zmniejszyć, redukując również jego przykre skutki dla zdrowia i życia pracowników. Jak tego dokonać? Najlepszym sposobem będzie inwestycja w odzież bhp. Czy w wypadku narażenia na przecięcia, przekłucia, czy otarcia zda ona egzamin?
Dobór środków ochrony gwarancją BHP
Po pierwsze, należy wyjaśnić pewną kwestię. Odzież ochronna i odzież robocza to dwie zupełnie inne sprawy. W mowie potocznej wielu ludzi myli te dwa rodzaje, przez co dochodzi do wielu nieporozumień. Ta pierwsza należy do środków ochrony zdrowia i życia ludzkiego podczas wykonywania konkretnej pracy, jej odpowiednie wykonanie ma na celu przeciwdziałanie typowym urazom na danym stanowisku. Odzież robocza nie ma takiego celu, nie została odpowiednio zaprojektowana, a co ważne, nie posiada odpowiednich atestów. Jeżeli środki ochrony osobistej mają spełniać swoje zadanie, powinny być wcześniej poddane testom w celu ustalenia zgodności z normami bezpieczeństwa. Specyfika każdego stanowiska wymagać będzie innej normy. Dla przykładu, odzież chroniąca na przecięcia, spodnie lub nogawice pilarza. Powinny one być zgodne z normą PN-EN 381-9, której spełnienie zapewnia dostateczną ochronę dolnych partii ciała przed uszkodzeniem od łańcucha w ruchu. Warto zastanowić się, na jakie niepożądane czynniki jesteśmy narażeni na danym stanowisku i dopiero wtedy dokonać wyboru odzieży ochronnej, przy okazji biorąc pod uwagę kwestię odpowiednich atestów.
Zdrowie jest ważniejsze od oszczędności
Odzież ochronna jest droga, mimo to potrzebna. W omawianym przypadku stanowisk, gdzie istnieje ryzyko przekłuć, przecięć i otarć, lepiej nie ryzykować kiepskimi jakościowo półśrodkami. Podwójna rękawica, wykonana z przędzy aramidowej i wstawek metalowych od strony dłoni, pokryta dodatkowo zewnętrzną warstwą kauczuku to odpowiednia odzież chroniąca na przekłucia. Nie zastąpią jej żadne dziane rękawice robocze ze sklepu. To samo odzież chroniąca na otarcia, czy przecięcia. Zastosowanie specjalnych włókien pozwala na błyskawiczne zatrzymanie mechanizmu tnącego, gdy tylko nadszarpnie pierwszą warstwę nogawic, czy butów. Ważne jest też dopasowanie. Nie oszczędzajmy, kupując odzież z małą możliwością manipulacji. Zbyt duże spodnie chroniące na przecięcia mogą być równie groźne, co ich brak. Niejednemu już zaczepił o prowadnicę rękaw kurtki, której nie mógł dopasować do ramienia.
BHP to sprawa trudna, jednak istotna. Chodzi w końcu o zdrowie ludzi. Dlatego ubrania ochronne są ważne. By skutecznie przeciwdziałać wypadkom w pracy, konieczna jest fachowa wiedza. Pod tym oto linkiem, dowiedzą się Państwo wszystkiego w dziedzinie odzieży bhp.
Więcej dowiesz się z bloga firmy Stapol o odzieży ochronnej odpornej na przekłucia i przebicia.