Usługi

Komputerowe monitorowanie maszyn rozlewniczych

Wraz z rozwojem technologii informatycznych śledzenie informacji o danych procesach produkcyjnych stało się coraz łatwiejsze. Wciąż są to rozwiązania drogie, i nie zawsze firmy produkcyjne z sektora MŚP (małych i średnich firm) na takie stać, jednak duże firmy, szczególnie z gałęzi przemysłu spożywczego, już od dawna nie szczędzą pieniędzy na elektroniczny monitoring by efektywniej wykorzystać potencjał linii produkcyjnych. Czym charakteryzują się programy raportujące i na co pozwalają analitykom zatrudnionym w firmach wykorzystujących takie wsparcie? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym artykule.

Automatyzacja procesu gromadzenia informacji

Przeciętna linia produkcyjna w zakładzie spożywczym zbudowana jest z kilkunastu połączonych ze sobą elementów, które uzupełniają się wzajemną pracą. Każda linia posiada w pewnych przypadkach również swoich opiekunów-nadzorców, którzy w razie problemu starają się go rozwiązać w przypadku wystąpienia awarii (może być to przykładowo przerwanie produkcji na około 10 minut, co w przypadku dużych zakładów może wygenerować większą stratę, wszystko zależy od szybkości pracy maszyn rozlewniczych oraz normy ilości produktów w określonej jednostce czasu). Problemem, który nękał analityków zatrudnionych przy danych liniach produkcyjnych były tak zwane mikro-postoje, które wprawdzie nie wpływały na pracę, jaką wykonywały maszyny rozlewnicze, jednak sumując ich łączny czas skutecznie zaniżało to wskaźniki efektywności tych urządzeń. Stąd właśnie pomysł, by do tego rodzaju maszyn podłączyć sterowniki PLC, które automatycznie zbierać będą informacje o bieżącej pracy maszyn rozlewniczych oraz zapisywać ją w formie raportów, które później podlegają głębokiej analizie ludzi zajmujących się zwiększeniem efektywności linii produkcyjnej.

Analiza pracy maszyn rozlewniczych

Pewne moduły programów zbierających dane z linii produkcyjnych (rozlewniczych) samodzielnie przetwarzają otrzymane dane i grupują je automatycznie w gotowe raporty. Co takiego można w nich zatem znaleźć? Przede wszystkim informacje o stanie bezawaryjnej pracy maszyny rozlewniczej oraz ewentualnych problemach, które dotknęły takie urządzenie podczas okresu, w którym była ona uruchomiona. Bardziej szczegółowe raporty, przydatne przede wszystkim do lokalizowania problemów i zwiększania efektywności pracy linii produkcyjnej przez pracowników – analityków, dotyczyć mogą liczby wystąpień mikro-postojów w danej maszynie, czy dokładną datę i godzinę pojawienia się takiego zjawiska.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *