Dodatki

Korzyści z noszenia okularów progresywnych?

Okulary progresywne

Okulary z soczewkami progresywnymi to bardzo wygodna, nowoczesna alternatywa dla kilku par okularów, które w przeszłości były bardzo często używane przez osoby w średnim i starszym wieku. Komfortowe widzenie na różne odległości zapewnia podział soczewki (od dołu do góry) na: strefę do bliży, strefę do średnich odległości, strefę do dali. Osoba otrzymuje jedne okulary na każdą okazję.

Kto potrzebuje okularów z soczewkami progresywnymi?

Prezbiopia (starowzroczność) to postępująca trudność w ogniskowaniu widzenia z bliskiej odległości po 40 roku życia. Z biegiem czasu zwiększa się zakres odległości niewyraźnego widzenia. Osoby, które wcześniej używały okularów do dali, często są zmuszone do noszenia drugich okularów. Niektórzy ludzie w końcu dostają okulary do czytania, do pracy przy komputerze, do prowadzenia samochodu, a nawet na przykład do teatru. Oznacza to, że kilka par okularów w tym samym czasie, a nie tylko zapasowych, ale niezbędnych przez 24 godziny na dobę. Jest to bardzo niewygodne, a znakomitym rozwiązaniem są okulary progresywne. To prawdziwa okazja do zastąpienia dwóch lub więcej par okularów jednym inteligentnym okularami.
Zalety okularów progresywnych:

  • Indywidualny dobór soczewek uwzględniający wszystkie cechy wzroku danej osoby
  • Naturalne i stabilne widzenie we wszystkich kierunkach
  • Wygodne widzenie z każdej odległości
  • Dobra widoczność w ruchu
  • Płynne przejście z większej odległości do bliskiej

Jak to działa?

Należy zwrócić uwagę, że na zewnątrz, estetycznie, podział soczewki na trzy strefy jest całkowicie niewidoczny. W górnej części soczewki progresywnej znajduje się strefa widzenia dali. Używana jest w naturalnej pozycji głowy, patrząc prosto przed siebie w dal. Na dole soczewki znajduje się obszar do bliży, z którego osoba korzysta patrząc w dół (pisanie lub czytanie). Strefa środkowa przeznaczona jest do oglądania telewizji i dłuższej pracy przy komputerze.
Aby uniknąć gwałtownego przeskoku podczas patrzenia z odległych obiektów na bliskie, soczewki progresywne mają zapewniony korytarz progresji. Siła korytarza progresji stopniowo się zmienia, zapewniając dobre widzenie na pośrednich odległościach. Po bokach korytarz progresji jest ograniczony strefami, które nie są przeznaczone do widzenia ze względu na wysoki stopień zniekształceń optycznych.

Jaki jest okres adaptacji do okularów progresywnych?

W przypadku okularów progresywnych niezbędny jest okres adaptacji. Zgodnie z normami za normalne uważa się, gdy adaptacja do okularów z soczewkami progresywnymi trwa do 1 miesiąca. Każdy dostosowuje się inaczej. Ktoś może od razu usiąść za kierownicą samochodu, podczas gdy ktoś musi przyzwyczaić się do nowego, wyższego poziomu komfortu widzenia, zrozumieć, jak działają soczewki progresywne. W okularach progresywnych podczas rozglądania się dookoła wymagany jest ruch głową.

Wchodząc po schodach trzeba obniżyć głowę, aby dostać się do strefy środkowej. Odległość do schodów wynosi od 1,5 do 2 metrów. Nie można przesuwać oczu po strefach optycznych. Trzeba pamiętać, aby całkowicie zrezygnować z używania starych okularów. Konieczne jest wykonanie ćwiczeń, aby się przyzwyczaić (skupienie widzenie na pewne odległości). Następnie mózg dostosowuje się i nie trzeba myśleć o tym, gdzie skręcić i jak przechylić głowę, aby dostać się do określonej strefy. Okres adaptacji wynosi od 2 do 30 dni, w zależności od indywidualnych cech.

 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *