Dodatki

Białe złoto – przebój wśród pierścionków zaręczynowych?

Złoto – metal szlachetny z grupy miedziowców, żółty, miękki, kowalny, odporny na działanie tlenu, powietrza, kwasów, posiadający wiele zalet pod kątem obróbki i wykorzystania. Niestety jego rzadkie występowanie w przyrodzie spowodowało, że stał się on surowcem cennym i pożądanym. Stosuje się je w postaci stopów w połączeniu ze srebrem, miedzią i platyną m.in. w jubilerstwie, elektrotechnice, fotografii, szklarstwie, stomatologii, do wyrobu monet i specjalistycznej aparatury a nawet w medycynie. Jedną z jego odmian jest białe złoto.

Walory wizualne białego złota

Biżuteria z białego złota jest chyba jedną z najpiękniejszych we wzornictwie jubilerskim ze względu na swój czysty kolor i piękny połysk. Białe złoto nie jest materiałem naturalnym a zostało pozyskane poprzez mieszanie różnych metali z naturalnym złotem, dzięki czemu powstał materiał o lekko słomkowym odcieniu.

Białe złoto jest efektem ubocznym poszukiwań metody wytwarzania platyny, uważanej za najcenniejszy materiał jubilerski. Pierścionki zaręczynowe z brylantem wykonane z platyny są najpiękniejszymi okazami sztuki złotniczej z tego względu, że biel materiału i jego połysk doskonale harmonizuje i podkreśla naturalna czystość diamentu.

Cechy biżuterii z białego złota

Białe złoto nie jest idealnie białe, ale ma odcień żółtawy. Jego połysku uzyskuje się w drodze tzw. rodowania, czyli pokrywania powierzchni metalu cieniutką warstewką rodu. Pierścionki zaręczynowe wykonane w ten sposób wymagają specjalnego traktowania gdyż podczas ciągłego noszenia warstwa połyskującego rodu wyciera się pozostawiając słomkowe złoto. Można kupić wyroby nieerodowane a z połyskiem, który uzyskuje się przez domieszkę niklu w proporcji 1:1.

pierscionek

Białe złoto ma wyjątkowe walory dekoracyjne. Pierścionki zaręczynowe z tego materiału cechują się czystością i klasą. Pasują też do każdego kamienia i stroju, ale szczególnie pięknie wyglądają w jego oprawie brylanty. Są o wiele tańsze od platyny a nie ustępują jej urodzie i klasie. Białe złoto nieerodowane nie wyciera się a jedynie matowieje podczas noszenia zachowując kształt przez wiele lat. Pięknie wyglądają również wstawki z białego złota.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *