Ciekawostki

Złoto nie tylko dla zamożnych: krótki rys historii jubilerstwa

Złoto i wyroby z niego tworzone od zawsze stanowiły symbol luksusu i wysokiego statusu społecznego. W czasach starożytnych królowie i możni władcy obdarowywali się skrzyniami tego typy wyrobów, uznając tym samym wielkość przeciwnika. Dawniej ze złota wykonywano wiele przedmiotów codziennego użytku, a na królewskich stołach znalazł się niejeden talerz czy puchar ze złotego kruszcu.

Z czasem rozwinęły się techniki złotnicze a poznawanie coraz to nowych sposobów kształtowania i modelowania złota sprawiło, że biżuteria złota była coraz bardziej precyzyjna i doskonała. Pojawiły się delikatne pierścionki, początkowo noszone jedynie przez bardzo bogatych, z czasem upowszechnione i sprowadzone do rangi niemalże codziennego przedmiotu w kategorii tych luksusowych.

Dostępność złotej biżuterii

Wiele kobiet może się dziś pochwalić łańcuszkiem czy bransoletką, a pierścionki ze złota stały się niemalże standardem.

Może wpłynęło na to obniżenie ceny złota, a może dostępność tych produktów na rynku, wersje drobniejsze, mniej wypracowane a jednocześnie w niższych cenach? Obecnie biżuteria złota, choć nadal zaliczana do luksusowych, znajduje się już w każdym domu. Obecnie trendami są różowe złoto oraz niezmiennie obecność pereł w biżuterii.

Precjoza są przedmiotami często wręczanymi w formie prezentu na różne okazje, jubileusze, rocznice czy po prostu w dowód uczuć. Pierścionki zaręczynowe nie stanowią już towarzyskiej sensacji, a posiadanie ich stało się czymś naturalnym, często nawet pomijanym milczeniem.

Prestiżowy metal

Złoto zdecydowanie straciło na prestiżu, choć nadal jest materiałem cennym i wartym zainwestowania. Warto pamiętać, że biżuteria złota to nie tylko ozdoba, ale również lokata kapitału. Metale szlachetne przeznaczane na wyroby jubilerskie ograniczają się zaledwie do 3-4 rodzajów, czyli platyny, złota i srebra, a niekiedy także tytanu, choć ten metal już nie jest uznawany za szlachetny.

Pomimo wyboru wciąż największy prestiż i popularność przypada wyrobom ze złota i to właśnie one są najczęściej produkowane i sprzedawane w licznych sklepach jubilerskich. Pierścionek kojarzy się ze swoistym prestiżem, wyższym stanem posiadania, majątkiem, a jest to związane z tradycjami i pogonią za żółtym kruszcem w różnych okresach dziejów ludzkości.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *