Biżuteria

O obrączkach ślubnych w paru słowach

Obrączki ślubne to symbol miłości, wiernej i trwałej. Historia obrączki sięga czasów starożytnych, kiedy to pierścionek zaręczynowy o okrągłym kształcie miał symbolizować wieczną miłość. Krąg nie ma końca, pierścionek jest więc idealnym symbolem tego, co końca mieć nie powinno, a prawdziwa miłość powinna przetrwać lata, być silniejsza niż śmierć. Od XIII wieku za zgodą kościoła wymiana obrączek to rytuał, który zyskał większą popularność.

Obecnie klasyczne obrączki ślubne to najczęściej gładkie metale, niekiedy jednak dodaje się do nich oczka, na przykład diamentowe. Diament to symbol trwałej miłości, wzmacnia więc znaczenie samej obrączki. Diament oznacza także zgodę małżeńską. Nic dziwnego więc, że na pierścionek zaręczynowy wybiera się także najczęściej taki z diamentem. Dawniej to kobiety nosiły obrączki, po pierwszej wojnie światowej uległo to zmianie. Obecnie noszą je obie strony, zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Podczas wymiany obrączek wymieniają także między sobą przysięgę, która brzmi: „Przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności”. Od tej pory związek małżeński uważa się za zawarty.

Obrączki ślubne można ozdobić napisem, czyli wygrawerować sentencję miłosną, imię drugiej połówki albo datę ślubu. Obrączka to biżuteria, która najczęściej wykonywana jest z metalu, jakim jest żółte złoto. U jubilera możemy jednak znaleźć obrączki z platyny, białego złota, tytanu, palladu czy wielobarwnego złota, czyli złoto żółte, białe i czerwone. Podobno taka potrójna obrączka zapewnia szczęście. Ale to tylko jeden z przesądów. Najpopularniejszy to chyba taki, że nie wolno przymierzać obrączek, które należą do kogoś innego, pecha przynosi także opuszczenie obrączek podczas ceremonii zaślubin. Obrączki ślubne w Polsce i wielu innych wschodnich krajach nosi się na serdecznym palcu prawej dłoni, w innych krajach takich jak Francja, Włochy, USA nosi się je na lewej dłoni, od serca. W Polsce przyjęło się, że na lewej dłoni obrączki noszą wdowcy i wdowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *